Dzisiaj jest: 17 Styczeń 2018    |    Imieniny obchodzą: Marian, Jan, Antoni

Prezydent Duda z wizytą w USA.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego (we wtorek nad ranem czasu polskiego) wizytę w Nowym Jorku,

details-images

gdzie weźmie dziś udział w debacie generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Tematem rozmów nasze przyszłe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.


We wtorek prezydent będzie uczestniczył w rozpoczęciu debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Następnie odbędzie spotkania dwustronne z przywódcami, a po południu wystąpi podczas debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia.

 

Jak tłumaczył w poniedziałek Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski, wystąpienie prezydenta będzie "budowane" wokół naszego przyszłego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19.
 
Minister  Szczerski zapowiedział też na poniedziałkowej konferencji prasowej, że ważnym elementem wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych będą spotkanie dwustronne. Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Rozmowa ma dotyczyć przede wszystkim oceny "konsekwencji przebiegu ćwiczeń wojskowych Zapad 2017".  
 
Polski prezydent spotka się też z prezydentem Ukrainy, a także m.in. z prezydentem Armenii i kilkoma innymi przywódcami. - Będzie także okazja do rozmowy zarówno z prezydentem USA jak i z wiceprezydentem USA. Z prezydentem USA podczas przyjęcia wieczornego, które wydaje prezydent amerykański, z wiceprezydentem podczas lunchu - mówił minister Szczerski przed podróżą do Nowego Jorku.
 
W środę Prezydent RP spotka się z Polonią oraz przedstawicielami świata nauki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej. Po południu Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Ma także odbyć rozmowy z dużymi funduszami inwestycyjnymi. - To będzie rzeczywiście grupa najważniejszych instytucji finansowych . To będzie pierwsze spotkanie tego typu polskiego prezydenta nie z przedsiębiorcami, nie bezpośrednio z firmami, które w Polsce mają już swoje przedsięwzięcia finansowe, ale z tymi którzy finansują, mają kapitał i którzy poszukują miejsc inwestycyjnych – wyjaśniał w poniedziałek Szef Gabinetu Prezydenta.
 
Prezydent będzie zachęcał te firmy do inwestowania w Polsce i w całym regionie Trójmorza.
 
Ostatniego dnia wizyty, w czwartek, prezydent Duda odwiedzi West Point, gdzie mieści się Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych, gdzie wygłosi wykład dla kadetów.

prezydent.pl