Dzisiaj jest: 19 Styczeń 2018    |    Imieniny obchodzą: Marta, Henryk, Mariusz

Na Wawelu przeprowadzono ekshumację ciał śp. Pary Prezydenckiej

W poniedziałek w nocy przeprowadzono pierwszą z zaplanowanych przez prokuraturę ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej.

details-images

Szczątki śp. Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej. Biegli przeprowadzą sekcję zwłok. Jeśli wszystkie zaplanowane czynności przebiegną zgodnie z planem, ponowny pochówek na Wawelu nastąpi 18 listopada 2016 roku.

Ciała śp. prezydenta i jego małżonki przewieziono po północy do Zakładu Medycyny Sądowej UJ Collegium Medicum w Krakowie. Biegli mają pobrać próbki, które zostaną wysłane do kilku cieszących się reputacją instytutów medycznych w Polsce. Tam zostaną zbadane.
 
Biegli sprawdzą również obrażenia, jakie miały być bezpośrednimi przyczynami śmierci. Przeprowadzone zostaną sekcje zwłok, których celem będzie m.in. weryfikacja jak przebiegały poprzednie sekcje, co wcześniej sprawdzano, a co pominięto.
 
Jak już wcześniej informowano nie będzie oficjalnych uroczystości pogrzebowych. Ponowny pochówek odbędzie się w gronie najbliższych. Jeśli śledczy i eksperci wykonają wszystkie zaplanowane czynności, uroczystości złożenia do sarkofagu na Wawelu odbędą się 18 listopada br.

niezalezna.pl