Dzisiaj jest: 19 Styczeń 2018    |    Imieniny obchodzą: Marta, Henryk, Mariusz

Jak zmusić Rosjan do oddania wraku Tu-154M

Wrak rządowego tupolewa, którym prezydent Lech Kaczyński z żoną i 94 osobami leciał 10 kwietnia 2010 roku do Smoleńska nadal jest w rękach Rosjan.

details-images

Pomocy w kwestii dalszego badania katastrofy smoleńskiej udzieli prof. Luis Moreno Ocampo, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego z siedzibą w Hadze. Argentyńczyk ma przygotować dokument, dzięki któremu ma udać się odzyskać dowód, jakim jest wrak samolotu.

Dziś minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z prof. Luisem Moreno Ocampo. Jest on doświadczonym znawcą prawa karnego i wieloletnim prokuratorem. Pełni funkcję Głównego Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego.
 
Współpracował przy głośnych międzynarodowych sprawach karnych, m.in. ekstradycji byłego oficera nazistowskiego Ericha Priebke do Włoch i procesie funkcjonariuszy tajnych służb Chile oskarżonych o zamordowanie gen. Carlosa Pratsa; zajmował się też licznymi sprawami korupcyjnymi oraz ochroną dziennikarzy. Był też oskarżycielem w procesach oficerów argentyńskich zamieszanych w przestępstwa popełniane w okresie wojskowej dyktatury.
 

 

Profesor  wyraził zgodę na przygotowanie analizy dla MON w sprawie dalszego procedowania zbadania katastrofy smoleńskiej ze szczególnym  uwzględnieniem kwestii  zwrotu wraku


– czytamy w komunikacie ministerstwa obrony narodowej.
 

 

Prof. Ocampo będzie także ekspertem w pracach Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem. W tej sprawie odbędzie się spotkanie z przewodniczącym dr. inż. Wacławem Berczyńskim, we wtorek 15 listopada

– podała Katarzyna Jakubowska cz.p.o rzecznika prasowego MON.
 
Luis Moreno-Ocampo urodził się 4 czerwca 1952 roku w Buenos Aires. W 2003 roku został wybrany przez Zgromadzenie Państw-Stron Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego na Głównego Prokuratora MTK. Zdobył wszystkie 78 głosów.
 
Międzynarodowy Trybunał Karny, MTK (ang. International Criminal Court, ICC) jest pierwszym w historii ludzkości stałym sądem międzynarodowym powołanym do sądzenia pojedynczych osób oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni, do których doszło po 1 lipca 2002 roku.
 
Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, właśc. Biuro Prokuratora (ang. Office of the Prosecutor) to jeden z czterech organów Międzynarodowego Trybunału Karnego, pełniący funkcje śledcze i oskarżycielskie.

niezalezna.pl, mon.gov.pl