Dzisiaj jest: 22 Luty 2018    |    Imieniny obchodzą: Marta, Małgorzata, Piotr

Dziś 39. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

16 października 1978 roku z balkonu Bazyliki św. Piotra padły pamiętne słowa: ”Habemus papam!”. Tłum zgromadzony na placu ze zdumieniem przyjął wiadomość,

details-images

że nowym Ojcem Świętym został Polak, metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła.

Karol Wojtyła był pierwszym od ponad 450. lat papieżem nie pochodzącym z Włoch, a także najmłodszym od półtora wieku. Miał 58 lat. Został wybrany w ósmym głosowaniu, większością 99. spośród 111. uczestników konklawe. 

Nowy papież, pochodzący zza „żelaznej kurtyny”, wzbudził ogromne zainteresowanie mediów i polityków na całym świecie oraz życzliwość zwykłych ludzi. Już w pierwszym przemówieniu, zaraz po wyborze, zwrócił się do wiernych nie po łacinie, jak to było dotychczas zwyczajem papieskim, lecz po włosku, mówiąc prostym i zrozumiałym językiem.

– Wezwali go z dalekiego kraju... Nie wiem, czy będę umiał wysłowić się w waszym... w naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, poprawcie mnie – zwrócił się do wiernych.

Najważniejszym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były pielgrzymki. W tej kategorii był prawdziwym rekordzistą. Papież Polak odwiedził 132 kraje na całym świecie oraz około 900 miejscowości. Na pielgrzymkach spędził 586 dni, co stanowi prawie 7% całego pontyfikatu.

01:01Current time01:36

polskieradio.pl