Dzisiaj jest: 18 Luty 2018    |    Imieniny obchodzą: Konstancja, Maksym, Bernadeta

Moskwie zależy na złych relacjach Polski z Izraelem

Premier Izraela w sposób skandaliczny zareagował na ustawę przyjęta przez Sejm, która zabrania używania słów „polskie obozy śmierci”.

details-images

- To prawo jest bezpodstawne - tak komentował premier Izraela. Dorota Kania - Redaktor Naczelna Telewizji Republika zabrała dziś w tej sprawie głos.

Sejm przyjął nowelizację, która wprowadza karę grzywny lub karę do 3 lat więzienia za słowa typu "polskie obozy śmierci". Ustawa umożliwi też wszczynanie postępowań karnych m.in. za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Za przyjęciem nowelizacji było 279 posłów, 5 było przeciw, 130 wstrzymało się od głosu.

– To prawo jest bezpodstawne - tak premier Izraela odniósł się do przyjętej ustawy.

– Najważniejsze jest to jak zachował się w tej sprawie polski rząd. Chcę zwrócić uwagę na szybką reakcję. Wyraźnie ogłosili nasze stanowisko. Ingerowanie w ustawę, która jeszcze nie została podpisana przez prezydenta jest skandaliczne. Wezwanie do rozmowy premiera z ambasadorem było wysoce niestosowne. Stanowisko polskiego rządu jest bardzo wyraźne i stanowcze. Jeżeli polski rząd wycofałby się z tego stanowiska – wyrosłaby nam prorosyjska partia. Trzeba mieć na uwadze, że moglibyśmy mieć z tym do czynienia. Uruchomiłaby się duża agentura wpływu – podkreślała Dorota Kania.

– Według mnie to wszystko ma związek z procedowaniem w USA ustawy 447. To jest jeden z głównych tematów w światowych mediach. Pochodzę z Tarnowa, tam było wiele społeczności żydowskich. Moi sąsiedzi ukrywali Żydów. Przez naszą historię na całej mapie można znaleźć miejsce, gdzie Polacy ratowali Żydów narażając swoje życie – mówiła.

Ustawa 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today) daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu i do wspierania kanałami dyplomatycznymi w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

– To co mówił redaktor Michalkiewicz było przerysowane. Miał sporo racji, ale trzeba brać pod uwagę fakt, że było to mimo wszystko przerysowane. Najważniejsza jest stanowcza reakcja. Cieszę się, że IPN organizuje konferencję – będzie briefing. To ważne działania – oceniła Dorota Kania na antenie Telewizji Republika.

– Bardzo żałuję, że polskie media poza wyjątkami nie informują o tych skandalicznych, antysemickich wydarzeniach, które mają miejsce na terenie Europy. Na szczęście nasze portale, Telewizja Republika, Gazeta Polska o tym informują. O tym trzeba mówić. My nie jesteśmy krajem antysemickim. Mówienie, że Polacy uczestniczyli w Holokauście jest skandaliczne. My ratowaliśmy Żydów – nie uczestniczyliśmy w Holokauście. To wszystko pokazuje, że nic nie dzieje się przypadkiem. Moskwie zależy na złych relacjach Polski z Izraelem. Następuje atak z różnych stron. Trzeba przyjąć bardzo stanowcze, dyplomatyczne stanowisko – podkreśliła.

– Jestem przeciwna odwoływaniu się do Hitlera. Tu jest kwestia interesów. Mamy procedowaną ustawę 447 w Stanach Zjednoczonych – to jest główną przyczyną. Wystarczy pokazać listę Polaków, którzy zginęli za przyjaciół żydowskich – dodała.

– Nie ma mowy o odstępstwie od ustawy. Nie może być tak, że ktokolwiek z zagranicy ingeruje w nasz proces legislacyjny. Musimy pokazywać wszystkie historie - tych, którzy ginęli. Potrzeba nam muzeów, gdzie będzie pokazywana prawda. Mamy fantastycznych naukowców. Zachęcam do odwiedzenia Muzeum II Wojny Światowej. Polska była krajem, który najbardziej wycierpiał podczas II wojny światowej. To Niemcy zabijali w Polsce Żydów. Polska nie odpowiada za Holokaust!

Jak zachowają się Stany Zjednoczone?

– To jest bardzo ciekawe zjawisko. Przyjeżdża do nas bardzo ważny amerykański polityk – Rex Tillerson i nagle mamy taki atak. To bardzo się ze sobą łączy. Musimy czekać na reakcję USA – zakończyła Dorota Kania – Redaktor Naczelna Telewizji Republika. 

00:00Current time14:11

Telewizja Republika