Dzisiaj jest: 22 Luty 2018    |    Imieniny obchodzą: Marta, Małgorzata, Piotr

W tych piwnicach mordowano żołnierzy wyklętych. IPN poszuka ich szczątków

Instytut Pamięci Narodowej na terenie dawnej katowni NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa na Pradze Północ w Warszawie podejmie

details-images

poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. O planowanych poszukiwaniach poinformował w czwartek prezes IPN Jarosław Szarek.

To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego. IPN poinformował o przejęciu budynku, będącego dawną siedzibą NKWD. Poszukiwania mają się rozpocząć w niedługim czasie. 

– Rotmistrz Witold Pilecki, porównując komunistyczne katownie z obozem w Auschwitz, powiedział, że Oświęcim to była igraszka. I rzeczywiście, jedna z więziennych inskrypcji, zachowana tu, w piwnicach na ul. Strzeleckiej mówi wszystko o tym miejscu. Brzmi ona: „Śmierć jest naszym wybawieniem” – powiedział prezes IPN Jarosław Szarek. 

Z kolei wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który w Instytucie kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji, tłumaczył, że zachowały się relacje wskazujące, że komunistyczni kaci ukrywali ciała ofiar na dziedzińcu budynku, a także w piwnicach.

Miejsce uratowane przed zniszczeniem 

– Uratowaliśmy, zabezpieczyliśmy przed zniszczeniem obiekt szczególnie ważny dla nas wszystkich. I my jako IPN zrobimy wszystko żeby w możliwie krótkim czasie społeczeństwo polskie mogło mieć udostępnione to miejsce – dodał Krzysztof Szwagrzyk. 

IPN poinformował też, że piwnice oraz część parteru budynku – łącznie ok. 5 tys. metrów kwadratowych na Pradze Północ – zostały zakupione za kwotę ok. 2 mln zł. W przyszłym roku powstanie tam ośrodek edukacyjny, który będzie podlegał warszawskiemu oddziałowi IPN.

IAR, TVP.info