Dzisiaj jest: 23 Luty 2018    |    Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

Zbrodnia Nalibocka

8 maja 1943 roku sowieccy partyzanci wraz z oddziałem żydowskim Tewje Bielskiego wymordowali 128 Polaków w Nalibokach na terenie dzisiejszej Białorusi.

details-images
 

Osady bronił niewielki oddział samoobrony pod dowództwem Eugeniusza Klimowicza, powołany dla obrony przed grabieżą ze strony sowieckich partyzantów i okolicznych band. Był słabo uzbrojony i zbyt mały liczebnie, aby poradzić sobie z sowieckimi partyzantami z Brygady im. Stalina pod dowództwem Pawła Gulewicza i Rafała Wasilewicza oraz oddziałem żydowskim z bandy braci Bielskich. Udało im się co prawda zabić kilku napastników, ale ostatecznie wieś została opanowana przez Rosjan. 

Bandyci zamordowali 128 polskich mieszkańców (według innych źródeł – 250) – każdego, kogo podejrzewali o współpracę z AK, ale także kobiety i dzieci. Spalili kościół, szkołę, pocztę, remizę i część domów mieszkalnych, resztę osady ograbiono. W czasie napadu na Naliboki nie było tam żadnych Niemców, tylko przebywający na przepustce białoruski policjant, który także został zabity.

Dzieła dopełniono 6 sierpnia 1943 r., gdy Naliboki zostały ponownie spacyfikowane, tym razem przez Niemców, w ramach tzw. Operacji Hermann. Pozostałych przy życiu mieszkańców wywieziono w głąb Rzeszy na roboty przymusowe. 

Żydowscy zbrodniarze z oddziału Bielskich doczekali się po latach gloryfikacji w postaci filmu fabularnego „Opór” opartego na książce Nechamy Tec. O wymordowaniu Polaków w Nalibokach nie w nim ani słowa, pokazano natomiast nie mające nic wspólnego z prawdą historyczną rzekome „wyczyny bojowe” braci Bielskich w Puszczy Nalibockiej.

Wspomnienia o Zbrodni Nalibockiej, relacje świadków i informacje o późniejszej pacyfikacji niemieckiej można znaleźć w książce Mieczysława Klimowicza „The Last Day of Naliboki”.

W XI tomie Białoruskiej Encyklopedii, wydanie z 2000 r., można przeczytać, że podczas wojny partyzanci przeprowadzili bitwy nalibockie w 1942 i 1943 r., a Niemcy w lipcu 1943 r. spalili wieś i zamordowali 109 mieszkańców. 

 

8.05.1943 r. oddziały partyzanckie im. Dzierżyńskiego, im. Suworowa i „Bolszewik” pod dowództwem P. Gulewicza rozgromiły garnizon (około 250 hitlerowców) we wsi Naliboki. Po ostrzale artyleryjskim i moździerzowym partyzanci przeszli do ataku. W wyniku działań spalili wszystkie założenia i budynki administracyjne okupanta, w tym elektrownię, tartak, koszary, zdobywając dużo broni.


Od 20 marca 2001 r. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez partyzantów radzieckich w Nalibokach. Obecnie śledztwo IPN toczy się w „sprawie zbrodni popełnionych przez partyzantów sowieckich na żołnierzach Armii Krajowej i ludności cywilnej na terenie powiatów Stołpce i Wołożyn”.

kresy24.pl