Dzisiaj jest: 22 Luty 2018    |    Imieniny obchodzą: Marta, Małgorzata, Piotr

Niewyjaśnione morderstwa PRL. Nowy program w Telewizji Republika

Już jutro, we wtorek 13 grudnia o godz. 20:25 w Telewizji Republika odbędzie się premiera serialu pt.: „Grupa D Departament IV. Ofiary Morderstw PRL”.

details-images

Producentem jest Fundacja Niezależne Media.

„Grupa D Departament IV. Ofiary Morderstw PRL” jest dokumentalnym serialem fabularyzowanym, przedstawiającym niewyjaśnione do dziś morderstwa opozycjonistów i księży z czasów PRL. Emil Barchański, ks. Stefan Niedzielak, ks Stanisław Suchowolec, Aniela Piesiewicz to tylko niektóre z ofiar „nieznanych sprawców”.

Najgłośniejsza sprawa morderstwa Jerzego Popiełuszki znalazła swe rozwiązanie w sądzie, choć do dziś nie pociągnięto do odpowiedzialności rzeczywistych zleceniodawców tego mordu. Sprawy które są opisane w serialu nie znalazły rozwiązania do dziś.

Pierwszy odcinek poświęcony będzie Emilowi Barchańskiemu, żołnierzowi „Szarych szeregów” stanu wojennego.

Emil Barchański wraz z kolegami z konspiracyjnej organizacji „Piłsudczycy” zdobyli się na czyn niesłychany, tuż po wprowadzeniu stanu wojennego, w lutym 1982 roku podpalili i oblali czerwoną farbą znienawidzony przez Warszawiaków pomnik symbol Feliksa Dzierżyńskiego. Złapany, bity i torturowany chłopak przyznał się do winy, ale zeznając przed sądem jako świadek w sprawie swoich kolegów odwołał swoje zeznania i opowiedział przed sądem i światową prasą o brutalnym przebiegu śledztwa. Tego SB mu nie mogła darować. Kilka tygodni po procesie zwłoki Emila Barchańskiego znaleziono w Wiśle.

Śmierć Emila Barchańskiego pozostaje niewyjaśniona aż do dziś. Wątpliwości budzi tu wszystko – od tego, w jaki sposób mógł zginąć Emil. Czy zwłoki rzeczywiście przypadkowo znalazł ORMO, jak się z nimi obchodzono po odnalezieniu. Czy komuś z aparatu bezpieczeństwa mogło zależeć na uciszeniu Emila? Czy może próbowano go tylko nastraszyć, skłonić do zmiany zeznań?  Do dziś nie wyjaśniono jego tajemniczej śmierci. Czy kiedykolwiek poznamy prawdę?  

Więcej informacji o datach emisji podamy wkrótce.

Tematy kolejnych odcinków:

Odcinek 2: Zamordowany za Katyń – kulisy zamordowania ks. Stefana Niedzielaka

Odcinek 3: Zemsta morderców księdza Popiełuszki – kulisy zamordowania Anieli Piesiewicz i Małgorzaty Targowskiej-Grabińskiej

Zobacz zwiastun: http://vod.gazetapolska.pl/14506-grupa-d-departament-iv-ofiary-morderstw-prlniezalezna.pl