Dzisiaj jest: 22 Luty 2018    |    Imieniny obchodzą: Marta, Małgorzata, Piotr

100. rocznica wkroczenia Legionów do Warszawy

4 grudnia 2016 roku zorganizowane zostanie widowisko historyczne mające na celu upamiętnienie 100-lecia

details-images

pierwszego w XX wieku wkroczenia polskiej jednostki wojskowej – Legionów Polskich - do Warszawy 1 grudnia 1916 roku. Wydarzenie o tyle znamienite, że nastąpiło po tzw. akcie 5 listopada 1916 roku. 

Choć sam akt 5 listopada nie dawał Polakom pewnej i konkretnej wizji przyszłej niepodległej Polski, to wywołał on na świecie tak szeroki oddźwięk,  że jego ogłoszenie było kluczowym czynnikiem w polskich staraniach o odzyskanie niepodległości - zmusił państwa Ententy do nacisku na Rosję, aby zaoferować będącym pod jej zaborem Polakom konkurencyjną ofertę. 

Wejście 1 grudnia 2016 r. do Warszawy oddziałów legionowych, było wydarzeniem wyjątkowym. Po raz pierwszy od 1831 r. do miasta tego przybyła uzbrojona i umundurowana polska formacja zbrojna. 

W czasie widowiska: 

1) ulicami Warszawy odbędzie się przemarsz na trasie od Muzeum Wojska Polskiego w Alejach Jerozolimskich do Placu Piłsudskiego. W rejonie kościoła św. Krzyża zbudowana zostanie kopia historycznej bramy powitalnej.

2) na Placu Piłsudskiego odbędzie się widowisko historyczne - rekonstrukcja powitania Legionów przez władze i mieszkańców stolicy w miejscu gdzie w 1916 r., historycznie, Legiony Polskie zostały oficjalnie powitane przez niemieckie władze wojskowe, a przede wszystkim ludność polską stolicy. 

3) uroczystości wojskowe przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 

W widowisku weźmie udział prawie 400 rekonstruktorów i uczniów szkół w historycznych mundurach Legionów Polskich, w tym 100 kawalerzystów, wozy taborowe, biedki i kuchnie polowe. Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego dodatkowo zaprezentowane zostaną stoiska informacyjno-promocyjne Dowództwa Garnizonu Warszawa, Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Muzeum Wojska Polskiego i Poczty Polskiej. 

Widowisko realizowane jest ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.


niezalezna.pl