Dzisiaj jest: 22 Luty 2018    |    Imieniny obchodzą: Marta, Małgorzata, Piotr

Obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

1 września 1939 roku o godz. 4.45 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein zaatakował polską Wojskową Składnicę Tranzytową na gdańskim półwyspie

details-images

– co było to jednym z pierwszych wydarzeń, które rozpoczęły II wojnę światową. We czwartek nad ranem na Westerplatte rozpoczęły się obchody 77. rocznicy napaści Niemiec na Polskę, która stała się początkiem największej i najstraszliwszej wojny w historii świata.

W uroczystościach na Westerplatte uczestniczy Prezydent RP Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Na miejscu są nasi reporteży:

Kliknij i zobacz transmisję:

5.53


5.34 Delegacje różnych organizacji udaały się pod pomnik gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów. Na czele prezydent Andrzej Duda. 

5.32 Złożeno meldunek prezydentowi RP o zakończeniu pierwszej części uroczystości

5.30 Żołnierze oddali salwę honorową ku czci poległych w czasie II wojny światowej. 

5.29 Odegrano hymn do Bałtyku przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej

5.22 Trwa Apel Poległych

5.14 Modlitwę odprawia abp. Sławoj Leszek Głódź. Metropolita przytoczył fragment wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte": 

Kiedy się wypełniły dni 
i przyszło zginąć latem, 
prosto do nieba czwórkami szli 
żołnierze z Westarplatte 

4.53 Głos zabrał Prezydent RP Andrzej Duda

Rozpoczęcie II WWW poprzez atak na niepodległe suwerenne państwo, jakim była II RP było pierwszym pokazem tego, jak będzie wyglądała wojna. Bo z jednej strony zaatakowana polską jednostkę na Westerplatte. Z drugiej strony niemieckie samoloty zrzuciły bomby na Wieluń.

To było barbarzyństwo, to było złamanie wszelkich zasad, pogwałcenie prawa m-nar. To było przede wszystkim uderzenie w nasz kraj, którego uderzenie kolejnym etapem był atak drugiego totalitaryzmu sowieckiego.

Tu na Westerplatte jedna kompania polskiego wojska pod wodzą majora Henryka Sucharskiego i jego zastępcy broniła się przez 7 dni.

Dziękując bohaterom tamtych czasów powinniśmy wracać do słów wypowiedziach tu przez JPII "Każdy ma swoje 'Westerplatte"  oraz przez Lecha Kaczyńskiego wypowiedzianych Westerplatte 

To było barbarzyństwo, to było złamanie wszelkich zasad, pogwałcenie prawa m-nar. To było przede wszystkim uderzenie w nasz kraj, uderzenie którego kolejnym etapem był atak drugiego totalitaryzmu sowieckiego.

Związek Radziecki Stalina na mocy tajnego porozumienia z Niemcami zaatakował nas 1września roku. I to było uderzenie, któremu polskie wojska nie były w stanie sprostać. Nie byliśmy w stanie obronić się przed atakiem z dwóch stron.

Tu na Westerplatte jedna kompania polskiego wojska pod wodzą majora Henryka Sucharskiego i jego zastępcy broniła się przez 7 dni.

To był czyn wielkiego bohaterstwa i heroizmu, nieustępliwości polskich żołnierzy. Zgodnie z założeniami mieli się bronic kilkanaście godzin.

Polscy żołnierze cały czas trwali. Dzięki nim dzięki komunikatowi, który szedł w cala polskie 'Westerplatte broni się nadal' - Polska walczyła dalej - mówił Andrzej Duda.

Gdańsk patrząc z dzisiejszej perspektywy jest wielkim symbolem. To tutaj nastąpiła swoista pętla odebrania nam wolności 1939 roku i jej powrotu poprzez wielki ruch Solidarności, który właśnie tu się narodził. Dzień przed rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej.

Chyląc głowę nad grobami za tych, co polegli za naszą Ojczyznę. Powinniśmy zawsze myśleć o Westerplatte. Powinniśmy wracać do słów z 1987 r. kiedy Ojca Świetego który powiedział  że 'każdy musi mieć swoje Westerplatte'. Te słowa mają wielki wymiar duchowy. Ponieważ naszych Westerplatte jest bardzo wiele. Mamy je jako Polacy wtopione w naszą kulturę w której te wartości się rodziły.

Drugie wystąpienie to było wystąpienie prof. Lecha Kaczyńskiego w 2009 r. rok właśnie tutaj na Westerplatte. Nigdy nie wolno ulegać i pokazywać słabości wobec żadnego totalitaryzmu i imperializmu, bo kończy się to tak jak skończyło na Westerplatte. Słabość kończy się wojną. O tym nie tylko my, ale ludzkość musi pamiętać. 

My z powodu drugiej wojny światowej nie ma powodów do żadnych kompleksów. Nie mamy powodu do odrabiania lekcji pokory. Prerz cały czas staliśmy po stronie wolnego świata. 


Dziękujemy bohaterom i obrońcom Polski. Nie możemy zapominać o naszej odpowiedzialności za kraj - powiedział prezydent.


4.45 Przemawia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W imieniu gdańszczan przywitał Andrzeja Dudę i Beatę Szydło, całą delegację oraz weteranów.

4.45 Zawyły syreny na Westerplatte