Dzisiaj jest: 20 Styczeń 2018    |    Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian

„Banksterzy, kulisy globalnej zmowy”

Na rynku pojawiła się już książka ekonomisty i posła Janusza Szewczaka o znamiennym tytule „Banksterzy, kulisy globalnej zmowy”. Nie przypadnie ona do gustu bankowcom, ale za to powinna przypaść czytelnikom,

details-images

jako że autor przystępnym językiem opisuje dziedziny trudne, jak międzynarodowe finanse i funkcjonowanie globalnych struktur finansowych.

Dużym walorem poznawczym są odniesienia do rozwiązań historycznych i początków bankowości. Książka jest wielkim oskarżeniem banków o stosowanie nieuczciwych praktyk i wciskanie klientom coraz bardziej skomplikowanych produktów. Chciwość i chęć zysku, bez względu na konsekwencje dla klienta, powodują bankowcami – stąd tytułowi „banksterzy”. Finansowe spekulacje na rynkach derywatów wielokrotnie przekraczają wartość realnej gospodarki, a długi rządów – światowy poziom PKB. Banki komercyjne przejęły od banków centralnych uprawnienia do emisji pieniądza i tworzą kredytowe wirtualne pieniądze bez pokrycia. A bankowe rezerwy pokrywają tylko 5–8 proc. depozytów. Autor pokazuje, że dziś firmy finansowe stanowią zagrożenie nie tylko dla klientów, ale i dla samych siebie oraz świata.

Andrzej OlszewskiGazeta Polska Codziennie