Dzisiaj jest: 23 Luty 2018    |    Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

Polska odpowiedź na Pendolino.

Pociągi Dart, wyprodukowane przez bydgoską Pesę, to elektryczne zespoły trakcyjne klasy intercity nowej generacji, przeznaczone głównie do obsługi linii dalekobieżnych dla europejskich i światowych przewoźników. PKP Intercity zmówiło już 20 takich pociągów,

details-images

 które w przyszłym miesiącu przejdą testy.

Konstrukcja i wyposażenie „polskich Pendolino” – jak nazywają Dart media – pozwalają podróżować z prędkością eksploatacyjną do 250km/h, ale obecnie najszybciej pojadą 160 km/h. PKP Intercity zamówiło 20 takich pociągów w wersji ośmioczłonowej z przeznaczeniem do obsługi relacji dalekobieżnych. Ich koszt to ponad 1,3 mld złotych.

Składy będą kursowały na trasach: Jelenia Góra – Wrocław – Łódź – Warszawa – Białystok/ Lublin oraz Białystok/ Lublin – Warszawa – Koluszki – Częstochowa – Katowice – Bielsko-Biała.

W pojazdach zastosowane są rozwiązania techniczne zapewniające najwyższy stopień bezpieczeństwa zarówno podróżnych oraz obsługi. Jako jedne z pierwszych zostaną poddane badaniom na zgodność z najnowszymi, restrykcyjnymi przepisami TSI LOK&PAS. Ponadto pojazdy są wyposażone w urządzenia bezpieczeństwa spełniające wymogi systemu ERTMS poziomu 2.

 Dzięki zmniejszeniu masy pociągów ograniczone jest zużycie energii, co również wpływa na poprawę bilansu energetycznego pojazdu. Dart to pierwsze jednostki zapewniające łatwość przemieszczania się pasażerów dzięki zastosowaniu podłogi na jednej wysokości. Komfort podróżowania zapewniają wygodne siedzenia, a także wydzielenie przedsionków i zwiększona podziałka siedzeń w standardzie intercity. Pasażerowie, dzięki urządzeniom wzmacniającym sygnał Wi-Fi, mają możliwość pracy i dostępu do rozrywki podczas podróży. Składy będą również wyposażone w nowoczesne toalety, w których znajdą się przewijaki dla niemowląt. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji 352 miejsca, w tym 60 w pierwszej klasie.

Zaprojektowany własny system informacji pasażerskiej i emisji reklam umożliwia pasażerom pozyskiwanie informacji o najważniejszych parametrach podróży. System monitoringu pozwala na obserwację i automatyczną rejestrację widoku ze strefy przed pojazdem, drzwi wejściowych, pracy pantografów i wnętrza przestrzeni pasażerskiej.

Pojazdy wyposażone są w część barową i kuchenną oraz strefy do transportu rowerów i większych bagaży. Pojazd posiada pomieszczenie przeznaczone dla obsługi i do przewozu przesyłek ekspresowych. Pociągi Dart są w pełni przystosowane do obsługi pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej zgodnie z normą TSI PRM.


 Kabina maszynisty jest zaprojektowana nie tylko na podstawie wieloletnich doświadczeń PESA, a także doświadczeń maszynistów wielu operatorów nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych.

tvn24bis.pl,  pesa.pl,  niezalezna.pl