Dzisiaj jest: 22 Luty 2018    |    Imieniny obchodzą: Marta, Małgorzata, Piotr

Niech PO bierze przykład z PiS-u!

Koledzy Prawa i Sprawiedliwości, posłowie brytyjscy od "złego Camerona" poparli pełne wyrównanie dopłat dla polskich rolników.  Mam z Brukseli dwie wiadomości – dobrą i złą. Od której zacząć?

details-images

Zacznę od dobrej – wywalczyliśmy dodatkowy miliard Euro dla polskich rolników!

Dzięki twardej walce (nie będę nazbyt skromny i powiem, że głównie dzięki mojej walce), Komisja Rolnictwa podwyższyła limit dopłat bezpośrednich dla polskich rolników o 145 mln Euro rocznie, czy,i o 1,015 mld Euro w ciągu 7 lat. A wiadomość zła – do pełnego wyrównania dopłat nadal brakuje 6 miliardów. Moja poprawka 500, zmierzająca do zapewnienia polskim rolnikom takich samych dopłat, jakie maja Niemcy, Holendrzy czy Francuzi uzyskała poparcie 11 posłów, 30 głosowało przeciw.

Za poprawka 500 głosowali posłowie frakcji Konserwatystów i Reformatorów (dwoje Anglików, Czech i niżej podpisany) trzej inni posłowie z Polski (Siekierski, Kalinowski, Olejniczak) i pojedynczy posłowie z nowych krajów członkowskich. Większość, zdominowana przez stare, uprzywilejowane w dopłatach kraje członkowskie, wyrównania dopłat nie chce, bo stara Unia na nierówności korzysta. Głosowanie w Komisji Rolnictwa zadało kłam lansowanej przez Platformie i PSL tezie, że PiS jest w Europarlamencie w złym sojuszu z brytyjskimi konserwatystami od złego Camerona.

Otóż ci źli konserwatyści od złego Camerona popierali pełne wyrównanie dopłat dla polskich rolników i za tym głosowali. Nie poparli natomiast i nie głosowali za wyrównaniem dopłat sojusznicy PO i PSL z frakcji chadeckiej, nie poparli tego zwłaszcza Niemcy od Angeli Merkel. Prawo i Sprawiedliwość odrobiło swoje europejskie zadanie i przekonało swoich sojuszników do głosowania za równymi prawami i pieniędzmi dla polskich rolników, Platforma i PSL wśród swoich sojuszników nie potrafiły tego zrobić.

Przede wszystkim jednak nie potrafił albo nie chciał tego zrobić polski rząd, który całkowicie odpuścił sprawę polskich rolników. Donald Tusk upominał się o polskich rolników tak cicho, że nikt go nigdy w tej sprawie nie usłyszał. W marcu sprawa dopłat będzie głosowana na posiedzeniu plenarnym Europarlamentu. PO i PSL maja jeszcze jedna szansę przekonać swoich niemieckich sojuszników, tak jak Prawo i Sprawiedliwość swoich brytyjskich sojuszników przekonało.

Niech PO bierze przykład z PiS-u!

Janusz Wojciechowski

http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/niech-po-bierze-przyklad-z-pis-u,6535526518